Bc. Zuzana Kočalková Juríková

  • certifikovaná lektorka symptotermálnej metódy 
  • Women's holistic hormone health practitioner

Volám sa Zuzana a k téme ženského zdravia ma priviedla vlastná skúsenosť s veľmi bolestivou menštruáciou. 

Počas mojej cesty som sa bolesť pri menštruácii snažila riešiť rôznymi spôsobmi, čo viedlo k mnohým situáciám, ktoré fungovali skôr ako pokus-omyl, než reálne a efektívne kroky.

Na gynekológií mi ponúkli ako riešenie len hormonálnu antikoncepciu, ako to už často býva. Hormonálnu antikoncepciu som odmietla, pretože som nechcela byť závislá na tabletkách. Už vtedy som tušila, že to nie je pre mňa to správne riešenie a pôjde to aj inak.

Pustila som sa teda sama do intenzívneho vzdelávania o cykle, hormónoch, ženskom zdraví.

S pribúdajúcimi skúsenosťami a informáciami sa mi konečne podarilo upraviť životosprávu tak, že sa mi bolesti citeľne zmierňovali.

Až s relevantnými informáciami, ktoré som získala v kurzoch sa mi podarilo rozlúštiť, kde sa skrýva podstata problému bolestivých menštruácií - dnes už viem, že to je ten kľúčový moment, odkedy sa veci začnú len zlepšovať. V roku 2022 som oslávila svoju prvú menštruáciu úplne bez bolestí. A oslavujem každý cyklus.

Celá táto cesta mi trvala od začiatku do konca 6 rokov. Počas týchto rokov som na sebe vyskúšala množstvo odporúčaní a rád, od tých neefektívnych až k tým, ktoré reálne pomohli.

Dnes pomáham ženám prísť na to, aká príčina sa skrýva za ich nepríjemnými symptómami a podporujeme tak celý cyklus aj plodnosť. Nemusia tak stráviť 6 rokov hľadaním, rada im ukážem tú správnu cestu.

Vzdelanie

Karlova univerzita v Prahe

PEDAGOGICKÁ FAKULTA

BIOLÓGIA & VÝCHOVA KU ZDRAVIU

V rámci oboru biológie som si prešla predmetmi z biológie človeka, anatómie, somatológie a fyziológie človeka. Získala som základy, na ktoré som v akreditovaných kurzoch neskôr naväzovala, čo mi umožnilo pochopiť súvislosti z hormonálneho zdravia aj plodnosti na hlbšej úrovni. 

V obore výchova ku zdraviu som sa zameriavala na základy zdravého životného štýlu a výživy s holistickým prístupom ku zdraviu, ktorý sa mi stal blízkym. 

Certifikovaná lektorka sympto-termálnej metódy

CENAP, BRNO

Svoj certifikát na poradkyňu STM som spravila pod vedením CENAP v Brne, kde sa vyučuje bonnská metóda STM, založená v Nemecku. Táto metóda ma zaujala svojou vysokou spoľahlivosťou a jasnosťou pravidiel.

Preto som sa rozhodla šíriť povedomie o tom, čo všetko môže táto metóda ponúknuť.

Hormonálne poradenstvo

WOMAN HOLISTIC HORMONE HEALTH PRACTITIONER

Túžila som sa ďalej vzdelávať v obore a preto som sa rozhodla svoje vedomosti z oblasti homonálneho zdravia prehlbovať pod MindBodyFood Institute, Queensland v Austrálii.

Zameriavala som sa na obdobie perimenopauzy a menopauzy a na podporu životného štýlu v tomto období. Vrámci kurzu som sa naučila základy pre hormonálne zdravie z oblasti stravy, pohybu, detoxikácie, stresu, hormonálnych disruptorov a celkového životného štýlu.

Ako pracujem s cyklom a čo robím inak? 

Po absolvovaní oboch akreditovaných kurzov som naplno pochopila význam prepojenia STM a úpravy hormonálneho balansu. 

Jedno bez druhého za mňa už ani nejde.

Najskôr musíme skontrolovať, ako cyklus vyzerá
- Je ovulačný?
- Má dostatočne dlhú luteálnu fázu?
- Ako vyzerá cervikálny obraz?
- V akých líniách sa držia teploty?

STM nám umožňuje presne zacieliť na to, čo je treba. Nehádame, neskúšame pokus-omyl. 

Keď všetky tieto kľúčové informácie z tabuľky STM získame, vieme presne nastaviť akčné kroky na podporu cyklu a hormonálneho balansu a hlavne, vieme na čo PRESNE sa v cykle zamerať.

Hormonálne poradenstvo si už neviem bez STM predstaviť, preto ju vždy využímam a s ženami sa nám darí zacieliť podporu presne s prihliadnutím na individualitu ženy aj cyklu.

Viem z osobných skúseností, aj zo skúseností práce s klientkami, akým veľkým benefitom je symptotermálna metóda pri úprave cyklu. 

... preto vždy pracujem pri úprave ženského cyklu so záznamovou tabuľkou STM. Je to najefektívnejší spôsob, ako nastaviť každej žene individuálny plán.