Symptotermálna metóda stručne a jednoducho - čo všetko ti prezradí?

07.03.2023

SYMPTOTERMÁLNA METÓDA

je založená na sledovaní menštruačného cyklu za pomoci prirodzených ukazateľov plodnosti ako je bazálna telesná teplota, cervikálny hlien a kŕčok maternice.

Žena si počas cyklu tieto ukazatele sleduje a zaznamenáva do tabuľky. Vďaka presne stanoveným pravidlám vie vo svojom cykle rozpoznať plodné a neplodné obdobie.

STM bola vyvinutá v Nemecku a je podložená výskumom. Vďaka rozpoznaniu plodného a neplodného obdobia má symptotermálna metóda pri ovládaní pravidiel až 99,6% úspešnosť pri snahe vyhnúť sa prirodzene tehotenstvu. Taktiež pomáha párom túžiacim po bábätku zvýšiť svoje šance na počatie. Za pomoci záznamu cyklu viete poskytnúť telu podporu práve tam, kde je to najviac potrebné a zmierniť tak ťažkosti cyklu.

Keď sa povie "symptotermálna metóda" (STM), veľa ľuďom sa vybavia zmätočné grafy, zápisky, počarbané papiere a niečo, v čom sa bežný smrteľník nemôže vyznať.

Chcem ti ukázať, že to vôbec nie je tak komplikované, ako sa zdá. 

O čo v symptotermálnej metóde ide?

Ide o jednoduché sledovanie znakov plodnosti - bazálna telesná teplota a cervikály hlien, ktoré sú sledovateľné u každej ženy v reprodukčnom veku. Tvoje telo s tebou komunikuje a ak sa naučíš tieto znaky sledovať, vieš presne určiť, kedy máš plodné obdobie, kedy naopak nie si plodná a či je tvoj cyklus zdravý. 

... a o to práve ide.

Keď sa už naučíš tieto znaky sledovať, môžeš STM využiť na to, čo je pre teba momentálne dôležité:

  • Je to rozšírenie rodiny? Otehotnenie a plodnosť a úspešné počatie? S STM totiž vieš spoľahlivo určiť, kedy ti v cykle začína plodné obdobie, kedy si najplodnejšia a o čo viac, zistíš, ČI a KEDY v cykle ovuluješ a to ti pomáha zvýšiť šance na prirodzené počatie. Lebo je veľký mýtus, že ovulácia prichádza vždy 14. deň cyklu.
  • Je to vyhnutie sa tehotenstvu? Symptotermálna metóda má svoje pravidlá. A áno, chce to nejaký čas, kým sa s nimi človek zžije, no potom to už ide automaticky. Vďaka týmto pravidlám, ktoré určujú kedy začína a končí plodné obdobie sa vie pár spoľahlivo vyhýbať tehotenstvu. Pokiaľ ovládajú túto metódu, vedia sa prirodzene vyhýbať tehotenstvu až s 99,6% spoľahlivosťou. Počas plodného obdobia sa podľa metodiky pár vyhýba klasickému pohlavnému styku.
  • Je to úprava menštruačného cyklu? Pokiaľ ťa trápia problémy v cykle ako je bolestivá menštruácia, špinenie, dlhé a nepravideľné cykly, záznam STM ti pomôže zistiť, čo sa v tele práve deje. Vieš sa z tabuľky dozvedieť, ktoré hormóny sú pravdeopdobne v nerovnováhe, prečo zažívaš určité symptómy a HLAVNE, pomôže ti zistiť, či naozaj ovuluješ, čo je zásadné nie len pre otehotnenie, ale aj pre celkové zdravie. Žena bez ovulácie - ako ryba bez vody :)

"SYMPTO"

Táto predpona sa vzťahuje na sledovanie cervikálneho hlienu. Je to prirodzený výtok, ktorý má každá žena v reprodukčnom veku a práve on mení počas cyklu svoj charakter. 

Preto môže byť nenápadný, lepkavý, bielavý, s konzistenciou podobnou krému až po veľmi vodnatý a ťahavý charakter, ktorý je sprevádzaný pocitom mokra.

Ak si sa bála, že máš infekciu kvôli neustálemu výtoku, ktorý sa mení a netušíš, ako sa ho "zbaviť", presveč sa najskôr, či nejde o prirodzený cervikálny hlien, ktorý je pre zdravie zásadný a úplne prirodzený.

Jeho charakter sa mení v závislosti na hladinách hormónov. No a keďže hormóny sa počas cyklu rôzne menia, reáguje na to aj cervikálny hlien a mení sa tiež. 

Tieto zmeny vieme sledovať a to nám aj povie, ako sú na tom naše hormóny a kde v cykle sa nachádzame. 

"TERMÁLNA"

A sme pri teplote. Ale neboj sa. Na obrázku nie sú matematické grafy, sú to len zaznačené namerané teploty. 

Žena, ktorá praktikuje STM si odmeria teplotu hneď po zobudení a zaznačí si ju. Táto hodnota ukazuje jej bazálnu telesnú teplotu. 

Hormóny nevplývajú len na ovuláciu a menštruáciu, ovládajú veľa funkcií v tele a ovplyvňujú okrem iného aj teplotu. 

Hovoríme o progesteróne. 

Práve ten sa po ovulácii vyplavuje vo veľkom množstve a jeho vlastnosťou je, že zvyšuje bazálnu telesnú teplotu tela. 

A práve preto po ovulácii zaznamená žena, ktorá si teplotu sleduje, výrazný vzostup teploty, ako je vidieť na obrázku vyššie. Pokiaľ vzostup v nameranej teplote spĺňa určité podmienky, a pokiaľ ich splnil aj cervikálny hlien, žena vie, že v cykle práve prebehla ovulácia. Môže uzavrieť plodné obdobie.

A to znamená - že do konca cyklu je už neplodná.

Takto funguje sledovanie s STM. Vieš vždy, čo sa v tvojom cykle deje. Vieš kedy si a kedy nie si plodná. Vieš, či je tvoj cyklus zdravý a tvoje hormóny v rovnováhe. Vieš, že ti menštruácia nemešká, pretože si si potvrdila, že ovulácia prebehla neskôr v cykle. Berieš plodnosť a zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk a nemusíš sa viac spoliehať na syntetické hormóny. 


No a čo potrebuješ na to, aby si s STM mohla hneď začať?

  • teplomer (buď digitálny bazálny s meraním na 2 desatinné čísla/obyčajný sklenený lekársky teplomer)
  • papier a pero / aplikácia na zaznamenávanie symptómov 
  • vôľu sa naučiť niečo viac o svojom tele a porozumieť sama sebe viac do hĺbky

Takáto jednoduchá tabuľka s odsledovanými znakmi plodnosti vie byť veľmi užitočná a ak ťa zaujala, viac sa môžeš dozvedieť napríklad aj na mojom instagrame  @tvoj.zdravy.cyklus.

Zuzana Kočalková Juríková  6.3.2023  Živa Harmony

© 2023 Zuzana Kočalková Juríková Živa Harmony