Špinenie počas cyklu - kedy je v poriadku a kedy už nie?

14.03.2023

Sama vieš, že keď Ti špinenie prichádza pravideľne, nasadí Ti poriadného chrobáka do hlavy - čo sa deje, že práve teraz špiním? Čo je jeho príčina? Je so mnou niečo zle? Treba to riešiť, či je to ešte normálne? 

Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie...

Špinenie samo o sebe má vždy príčinu a záleží na tom, kde a z akého dôvodu ku špineniu dochádza. 

Pri opakovanom výskyte špinenia by sa mali previesť potrebné gynekologické vyšetrenia na vylúčenie prítomnosti infekcie, zápalu, ochorenia.

Hormonálne príčiny

Všimla si si, že špinie prichádza opakovane v určitej fáze cyklu? Venuj tejto pravidľnosti pozornosť a zisti, ako svoj cyklus podporiť.

Ovulačné špinenie

Ide o slabé špinenie svetlo červenej/červenej farby, ktoré prichádza v čase ovulácie a trvá približne 1-2 dni. Takéto špinenie je bežné a nepredstavuje žiaden problém. 

Je však vhodné sa presvedčiť, že špinenie prichádza naozaj v čase ovulácie (napr. pomocou symptotermánej metódy).

Ovulačné špinenie môže byť spôsobené rapídnymi hormonálnymi zmenami, ktoré nastávajú v období ovulácie, kedy sa výrazne zvyšuje hladina progesterónu a hormónu LH, pri čom estrogén naopak klesá. 

Špinenie pred menštruáciou

Slabé špinenie pred príchodom samotnej menštruácie taktiež nepredstavuje problém, pokiaľ trvá max 2-3 dni a luteálna fáza je aj pri zohľadnení špinenia dostatočné dlhá (ideálne 12-16 dní). Špinenie patrí ešte do predchádzajúceho cyklu a ďalší cyklus sa začína až menštruačným krvácaním.

Problém nastáva, pokiaľ špinenie trvá dlhšie. Špinenie, ktoré sa ťahá niekoľko dní pred príchodom menštruácie indikuje problém nedostatku progesterónu, ktorý môže spôsobovať aj ťažkosti s otehotnením a udržaním plodu.

Progesterón udržiava endometrium - výstelku maternice vyživenú a hrubú pre potenciálne oplodnené vajíčko. Pokiaľ je progesterónu málo, sliznica sa začína predčasne odlučovať a nastáva špinenie. Pri podpore progesterónu úpravou životosprávy, prípadne za pomoci prírodnej gestagénnej liečby špinenie ustupuje. 

Hypofunkcia štítnej žľazy

Pokiaľ sama trpíš zníženou funkciou štítnej žľazy, práve to môže byť príčinou špinenia. Pri hypofunkcii štítnej žľazy sú znížené koagulačné faktory, čo má za následok silnejšie menštruácie a možné pošpiňovanie počas cyklu. To platí aj pre ženy, ktoré majú bežne problém so zrážanlivosťou krvi, prípadne im bola diagnostikovaná hemofília.

Gynekologické príčiny

Prevencia na gynekológii by mala byť prvým krokom aj kvôli tomu, aby sa pri riešení špinenia v cykle vylúčila prítomnosť polypov/fibroidov, ktoré často špinenie spôsobujú.

Kŕčok maternice

Špinenie môže byť signál zhoršeného stavu a kvality krčka maternice, preto je vhodné ako prevenciu spraviť onkologickú cytológiu.

Ultrazvuk maternice

Rovnako aj pri kŕčku, prevencia je základ. Ultrazvukom sa dá potvrdiť prítomnosť spomínaných cýst, firboidov a polypov, ktoré môžu byť zdrojom špinenia.

Máš v podriadku pečeň? 

Pečeň je naším detoxikačným centrom, ktoré najmä v posledných rokoch každý deň zaťažujeme  množstvom látok z nášho okolia, kozmetiky, drogérie aj zo stravy, ktoré musí zpracovať a zneškodniť.

Pokiaľ nevieš prísť na príčinu špinenia, vhodné je presvedčiť sa, ako je na tom Tvoja pečeň a spraviť pečeňové testy. 

Vitamín C, K a rutin

Znížená kvalita, alebo pružnosť ciev sama o sebe môže byť príčinou, ktorú hľadáš.

Vitamín C, vitamín K a rutin sa starajú o kvalitu výstelky a pružnosť ciev, preto do svojej stravy zaraď grepy, kiwi, listovú zeleninu, broskyne, lesné ovocie, čierny a zelený čaj atp.

Iné príčiny špinenia

  • Špinenie po pohlavnom styku, spôsobené drobnými trhlinkami/zraneniami, ktorým sa dá predchádzať zvýšenou lubrikovanosťou pri pohlavnom styku
  • Špinenie, ktoré prichádza napriek tomu, že si venovala pozornosť spomínaným možným príčinám = niektorým ženám pomôže správne zvolená bylinná vaginálna náparka
A preto, venujme pozornosť signálom tela ako je napríklad aj špinenie, ktoré upriamuje našu pozornosť tam, kde je treba viac pozornosti, starostlivosti a podpory. Všetky symptómy cyklu majú svoju príčinu a vďaka nim vieme napraviť problém, ktorý by sme si bez nich ani nevšimli.

Ak Ťa zaujíma téma úpravy a podpory svojho cyklu a plodnosti, verím, že Ti pomôžu aj epizódy v členskom podcaste, kde sa témam venujeme do hĺbky. Podcast nájdeš na tomto odkaze: pre.zdravy.cyklus.podcast

Dúfam, je Ti teraz jasnejšie, prečo špinenie prichádza práve u Teba a čo môžeš pre jeho úpravu spraviť. 

Maj sa zatiaľ krásne a zas pri ďalšom článku :) 

Zuzana

© 2023 Zuzana Kočalková Juríková Živa Harmony